گواهینامه ایزو 9001:

در یک تعریف ساده ایزو 9001 به استانداردهای جامع و کاملی از گواهینامه ایزو گفته می‌شود که بر کیفیت تمامی شرکت‌ها و سازمان‌های زیر مجموعه خود نظارت دارد.

به عبارتی دیگر سازمان‌ها و مراکزی که از استاندارد گواهینامه ایزو 9001 بهره‌مند هستند، به تمامی مشتریان و متقاضیان خود اعلام می‌کنند که یک سیستم مدیریت کیفیتی فعال و موثر، بر تمامی خدمات و محصولات آن‌ها نظارت دارد.

در واقع سازمان جهانی ایزو، استاندارد 9001 را برای کمک به شرکت‌ها و سازمان‌ها با هر نوع و اندازه‌ای در جهت اجرای مؤثر و مفید سیستم مدیریت کیفیت تدوین کرده‌است. بیان این نکته، بسیار مهم و ضروری است که گواهینامه ایزو 9001 تمامی فرایندهای مورد استفاده در مراکز و شرکت‌های تحت پوشش را از ابتدا تا انتهای استقرار، کنترل و بازرسی می‌کند.

علت صدور گواهینامه ایزو 9001، سازمان‌دهی و نظارت کیفی در روند اجرای تولیدات و خدمات است تا جلوی دخالت سلیقه شخصی در امور گرفته‌شود.

گواهینامه GMP:

GMP  مخفف  Good Manufacturing Practice به معنای شرایط خوب تولید (روش خوب تولید) می‌باشد . گواهینامه GMP توسط سازمان غذا و دارو و یا نهادی قانونی تحت نظارت سازمان فوق مسئول صدور ، تمدید و یا لغو آن می‌باشد.
همانطوریکه گفته شد GMP یعنی روش تولید خوب به این منظور که چنانچه متقاضی درخواست اخذ گواهی‌نامه GMP را داشته‌باشد، می‌بایست ابتدا نسبت به پیاده سازی ساختار و همچنین مستندسازی آن اقدام نماید .
لازم به ذکر است مدرک GMP همانند گواهی‌نامه ISO سه سال اعتبار دارد. علاوه بر این، جهت تمدید سالانه آن شرکت مورد بازرسی و ممیزی قرار می‌گیرد.  
 
مزایای استاندارد  GMP
•    شرکت می‌تواند تضمین کند که محصولی که به مشتری تحویل می‌دهد، تمامی الزامات کیفیت، ایمنی و بهداشت را رعایت کرده‌است .
•    شرکت می‌تواند کیفیت بهتر محصول را از طریق کنترل و ردیابی بهتر که بخش جدایی‌ناپذیر از استاندارد ایزو‌ست را ارائه دهد  .
•    شرکت می‌تواند شرایط بهداشتی سازگار را در فرایند تولیدی تحت کنترل، تضمین کند .
•    همچنین شرکت مطابق با الزامات مقررات اتحادیه اروپا 1935/2004‎/EG در ارتباط با GMP  شناخته می‌شود .
•    محوطه انبار بايد طوري طراحي شود كه داراي تهويه مناسب، شرايط دمايي كنترل‌شده و خشك باشد. با این شرایط مواد اولیه همواره تا قبل از تبدیل‌شدن به محصول نهایی به بهترین شکل ممکن نگه‌داری می‌گردد