تاثیرات روغن درخت چای بر روی پوست

  • ۱۴۰۱/۶/۲۰،‏ ۱۷:۳۹
  • ۳۷ بار
روغن درخت چای جایگزین مناسبی برای درمان‌های سنتی است و منافع بسیاری برای پوست دارد. در این مقاله به شناخت بیشتر این روغن می‌پردازیم.

 


این روغن را می‌توان برای درمان بیماری‌ها ازجمله بیماری‌های پوست، ناخن و مو استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن به‌عنوان ضد تعریق، حشره‌کش یا دهان‌شویه استفاده کرد. روغن درخت چای اگر به‌صورت موضعی استفاده شود، می‌تواند برخی از بیماری‌های پوستی را درمان کند یا ظاهر کلی پوست شما را بهبود بخشد.


روغن درخت چای چه فوایدی برای پوست دارد؟


روغن درخت چای با تسکین و التیام مشکلات عدیده پوستی در بهبود سلامت پوست مؤثر است. لازم است در استفاده از آن چند مورد را رعایت کنید:
 نباید این روغن را مستقیماً روی پوست بمالید. حتماً باید آن را با روغن‌پایه مانند روغن‌زیتون، روغن نارگیل یا روغن بادام رقیق کنید.
به ازای هر 1 تا 2 قطره روغن درخت چای، 12 قطره روغن‌پایه اضافه کنید.
همچنین هنگام استفاده از این روغن در اطراف دور چشم مراقب باشید. رسیدن روغن به داخل چشم می‌تواند باعث قرمزی و تحریک شود.
قبل از استفاده از روغن درخت چای، یک آزمایش حساسیت یا آلرژی انجام دهید تا مطمئن شوید پوست شما به روغن درخت چای واکنش نشان نمی‌دهد.

 

 

  • خشکی پوست و اگزما

روغن درخت چای با کاهش خارش و سوزش میزان خشکی پوست را کاهش می‌دهد. همچنین، مطالعات نشان داده است که نسبت به اکسید روی و کرم کلوبتازون بوتیرات در درمان اگزما مؤثرتر است.
روش استفاده: چند قطره روغن درخت چای را با مقدار کمی مرطوب‌کننده یا روغن‌پایه مخلوط کرده و بلافاصله پس از دوش گرفتن و حداقل یک‌بار در روز روی نواحی آسیب‌دیده بمالید.

 

  • پوست چرب

خواص ضدعفونی‌کننده روغن درخت چای نیز در کاهش چربی پوست مؤثر است. مطالعه‌ای در سال 2016 نشان داد شرکت‌کنندگانی که از ضد آفتاب حاوی روغن درخت چای به مدت 30 روز استفاده کرده‌اند، چربی‌شان کمتر شده است.
روش استفاده: چند قطره روغن درخت چای را با تونر، مرطوب‌کننده یا کرم ضد آفتاب خود ترکیب کنید. برای تهیه ماسک می‌توانید دو قطره روغن درخت چای را به خاک رس بنتونیت اضافه کنید.

 

  • خارش پوست

روغن درخت چای حاوی خواص ضدالتهابی است که برای رفع خارش پوست مؤثر است. خارش پوست را تسکین می‌دهد و همچنین می‌تواند به درمان عفونت‌هایی که باعث خارش پوست می‌شوند کمک کند.
مطالعه‌ای در سال 2012 نشان داد که روغن درخت چای در کاهش خارش پلک مؤثر است. در این مطالعه پماد حاوی 5 درصد روغن درخت چای روی پلکهای شرکت‌کنندگان استفاده شد. خارش 16 نفر از 24 شرکت‌کننده به‌طور کامل درمان شد. شواهدی از بهبودی در 8 نفر دیگر وجود داشت.
روش استفاده: چند قطره روغن درخت چای را با یک مرطوب‌کننده یا روغن‌پایه کنید و آن را چند بار در روز روی پوست خود بمالید.

 

  • التهاب

اثر ضدالتهابی روغن درخت چای به تسکین پوست دردناک و تحریک‌شده کمک می‌کند. همچنین ممکن است به کاهش قرمزی و تورم کمک کند.
تحقیقات نشان می‌دهد که روغن درخت چای به دلیل حساسیت پوست به نیکل، التهاب پوست را کاهش می‌دهد. در این مطالعه از روغن درخت چای خالص روی پوست استفاده شد، اما معمولاً توصیه می‌شود قبل از استفاده از روغن درخت چای، آن را با روغن‌پایه رقیق کنید.
روش استفاده: 1 قطره روغن درخت چای را به روغن‌پایه یا مرطوب‌کننده اضافه کنید و آن را چند بار در روز روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید.

 

  • عفونت‌ها، بریدگی‌ها و بهبود زخم‌ها

خواص ضد باکتریایی روغن درخت چای آن را به درمانی مؤثر برای زخم تبدیل کرده است.
طبق مطالعه‌ای در سال 2013، روغن درخت چای به بهبود زخم‌های ناشی از باکتری‌ها کمک می‌کند. 9 نفر از 10 نفری که علاوه بر درمان معمولی از روغن درخت چای نیز استفاده کردند در مقایسه با درمان معمولی در زمان کمتری بهبود یافتند.
روش استفاده: 1 قطره روغن درخت چای را به پماد زخم اضافه کنید و طبق دستور در طول روز بمالید.

 

  • درمان مو و پوست سر

روغن درخت چای با از بین بردن مواد شیمیایی و سلول‌های مرده پوست سر، شوره سر را درمان می‌کند. استفاده از این روغن روی موهایتان ممکن است به‌سلامتی و مرطوب ماندن موهایتان کمک کند و باعث رشد بهینه آن‌ها شود.
روش استفاده: ترکیبی از روغن درخت چای و روغن‌پایه را به موها و پوست سر خود بمالید. اجازه دهید 20 دقیقه بر روی موهایتان بماند.

 

  • آکنه

روغن درخت چای به دلیل خواص ضدالتهابی و ضد میکروبی آن انتخابی متداول برای درمان آکنه است. این روغن قرمزی، تورم و التهاب را تسکین می‌دهد. حتی ممکن است به پیشگیری و کاهش زخم آکنه کمک کند و پوستی صاف و شفاف برای شما به ارمغان بیاورد.
روش استفاده: 3 قطره روغن درخت چای را در 2 اونس نارون کوهی رقیق کنید. از آن به‌عنوان تونر در طول روز استفاده کنید. همچنین، می‌توانید برای شستشوی صورت، مرطوب کردن و درمان لکه‌ها از روغن درخت چای استفاده کنید.

 

  • پسوریازیس

تحقیقات علمی در خصوص استفاده از روغن درخت چای برای پسوریازیس وجود ندارد. بااین‌حال، شواهد حاکی از آن است که روغن درخت چای ممکن است در درمان علائم پسوریازیس مانند عفونت و التهاب و تقویت ایمنی مفید باشد. 
روش استفاده: 1 تا 2 قطره روغن درخت چای را در مقدار کمی روغن‌پایه رقیق کنید. چند بار در روز آن را به‌آرامی روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید.

 

روغن درخت چای باید طی چند روز پس از مصرف مداوم علائم را از بین ببرد. ممکن است بهبودی کامل برخی علائم بیشتر طول بکشد. برای جلوگیری از بازگشت علائم، استفاده از آن را ادامه دهید.
پیشنهاد می‌شود افرادی که علاقه‌مند به استفاده از این روغن هستند ابتدا تست آلرژی پوست را انجام دهند و سپس روغن درخت چای را با دقت رقیق کنند تا از تحریک بیشتر جلوگیری شود. همچنین می‌توانید محصولاتی را تهیه کنید که قبلاً با روغن درخت چای ترکیب‌شده‌اند. در این صورت به درجه غلظت مناسبی دست پیدا می‌کنید.
اگر علائم شما برطرف نشد، بدتر یا شدید شد به پزشک مراجعه کنید.
 

بالا