آشنایی با شی باتر و خواص آن

  • ۱۴۰۰/۱۲/۱۴،‏ ۱۱:۳۵
  • ۱۸۶ بار
شی باتر یا کره درخت شی این ماده چربی از درون تنه درخت شی به دست می آید و در آفریقا استخراج میشود. این ماده در دمای گرم جامد هست به همین دلیل به اون کره شی میگویند. شی باتر به عنوان یک ماده آرایشی و مرطوب کننده استفاده میشود.

 این روغن در محدوده دمای بدن ذوب میشود و عده زیادی به دلیل جذب بالای آن روی پوست و خاصیت ترمیم کنندگی طرفدار آن هستن. این روغن بیشتر در بالم لب ها و مرطوب کننده ها و لوسیون ها و مرطوب کننده های مو استفاده میشود.
بشترین موارد استفاده از این روغن برای روغن تراپی پوست و مو است. این روغن به دلیل آبرسانی طولانی مدتی که میکند مورد توجه قرار گرفته است و این روغن به دلیل جذب بالا وارد پوست و مو میشود پوست در چنین شرایطی شروع به بازسازی لیپیدها میکند رطوبت ایجاد میکند.


شی باتر چگونه به دست می آید؟
ابتدا مغز هسته میوه درخت شی را جدا میکنند. سپس آن را به صورت پودر در می آورند و در آب جوش میجوشانند. روغن آن جدا میشود و بالای آب می ایستد. زمانی که آب سرد شد، کره به رنگ سفید و جامد در می آید.
ویژگی های شی باتر
1.خواص نرم کنندگی
این ماده میتواند روی پوست پوشش ایجاد کند و مانع از بین رفتن رطوبت شود. شی باتر به طور معمول به خاطر اثرات طولانی مدتی که در آبرسانی دارد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. درواقع این روغن به علت جذب بالایی که دارد، وارد پوست و مو می‌شود. پوست نیز در چنین شرایطی به بازسازی لیپیدها می‌پردازد و رطوبت ایجاد می‌کند. لیپیدهای به وجود آمده مانعی بین پوست و محیط بیرون ایجاد می‌کنند. بدین ترتیب رطوبت درون پوست حفظ می‌شود.
2.ضد التهاب
شی باتر در محصولات تورم و قرمزی را از بین میبرد و خاصیت ضد التهاب بودن دارد و برای درمان اگزما از آن استفاده میشود. بومیان آفریقا از این روغن به خاطر خاصیت ضد التهابی بالایی که دارد، برای درمان اگزما استفاده می‌کنند. وقتی شی باتر روی پوست قرار می‌گیرد، سیتوکین‌ها و سایر موادی که باعث ایجاد التهاب می‌شود، کمتر ترشح می‌شوند. به همین دلیل تحریکات ناشی از عوامل محیطی همچون خشکی هوا و اگزما با این روغن به حداقل می‌رسد.
3.ضد پیری
ترکیبات شی باتر باعث ایجاد کلاژن در پوست میشود و همچنین پوست را نرم و مرطوب نگه میدارد و جلوگیری از چین چروک میکند و چین و چروک های به وجود اماده رو ترمیم میکند
4.پوست رو چرب نمیکند
این ماده با اینکه حالت کره ای دارد و تصور عموم بر این است که پوست رو چرب میکند ولی به دلیل جذب بالایی که دارد این چنین نیست و چربی روی پوست باقی نمی ماند.
5.از بین برنده جای زخم و سلولیت پوست
شی باتر با وجود خاصیت درمانی و آبرسانی به پوست باعث ایجاد بهبود جای زخم و سلولیت میشود. یکی از مهمترین دلایلی که خرید شی باتر و استفاده از آن را افزایش داده است، عدم چرب شدن پوست و مو در هنگام استفاده از شی باتر است. با این که این محصول کاملا چرب است و شکل کره‌ای آن نشان از چربی بالای آن است اما به خاطر جذب سریع، اثری از چربی به جای نمی‌گذارد.
6-ضدقارچ
شی باتر به عنوان مواد قدرتمندی برای مقابله با عفونت‌های پوستی ناشی از قارچ‌ها نیزشناخته شده است.
7-تقویت کننده کلاژن پوست
شی باتر حاوی تری ترپن است و این ماده، به طور طبیعی باعث توقف تخریب فیبر کلاژن می‌شود. این روغن گیاهی با نگهداری رشته های کلاژنی، باعث کاهش ایجاد چین و چروک در پوست می‌شوند.
8-جلوگیری از شکستگی مو
شی باتر دارای محتوای اسید چرب زیاد است که نفوذ آن را به صورت چربی در مو آسان می‌کند. وقتی ساقه‌های مو به درستی تغذیه شوند، دچار شکستگی کمتر شده و مقاومت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.
9-مرطوب کننده مو
شی باتر در خواص خود دارای ویتامین‌های A، E و اسیدهای چرب ضروری است. تصور می‌شود که برخی از این مواد مانند محتوای بالای اسیدهای چرب موجود در شی باتر، به افزایش رطوبت موهای شما کمک کنند. خشکی را کاهش داده و از چند شاخه شدن انتهای مو نیز جلوگیری می‌کند. اسیدهای چرب همچنین به افزایش درخشندگی و کاهش وز شدن مو کمک می‌کنند.
مرطوب کننده اویل پلاس پلاس کامان حاوی شی باتر میباشد این کرم یک مرطوب کننده بسیار قوی برای پوست شماست و تمام خواص معجزه آسای شی باتر در کرم اویل پلاس پلاس وجود دارد. و همچنین ماسک موی عسل کامان حاوی شی باتر میباشد و کمک به نرم کنندگی مو جلوگیری از شکستگی مو و تقویت مو میکند.

 

 

بالا