اسید هیالورونیک چیست؟

 • ۱۴۰۱/۶/۱۹،‏ ۱۵:۱۸
 • ۴۰ بار
هیالورونیک اسید در حفظ رطوبت، ترمیم بافت‌ها و انعطاف پذیری پوست تاثیر گذار است؛ به علاوه به رشد و ترمیم کلاژن و الاستین کمک می‌کند. این ماده جایگزین مناسبی برای کاهش حجم برخی از نواحی بدن است که دچار چین وچروک و فرورفتگی شده‌اند.

اسید هیالورونیک چیست؟

اسید هیالورونیک (HA ) یک گلیکوزامینوگلیکان طبیعی است که در سراسر بافت همبند بدن یافت می‌شود. گلیکوزامینوگلیکان‌ها فقط کربوهیدرات‌های طولانی بدون شاخه یا قندهایی هستند که پلی ساکارید نامیده می‌شوند.
اسید هیالورونیک ماده اصلی تشکیل‌دهنده پوست شماست که به پوستتان ظاهری حجیم بخشیده و مسئول آب‌رسانی آن است. احتمالاً درباره کلاژن شنیده‌اید، اما بدانید که کلاژن در اسید هیالورونیک وجود دارد.
زمان آن فرارسیده است که درباره اسید هیالورونیک، فواید آن برای پوستمان و اینکه چرا وزن مولکولی یک ماده مهم است صحبت کنیم! این اسید نقش مهمی در روند بهبود زخم بازی می‌کند و با افزایش سن کاهش می‌یابد و پوست ما را مستعد افتادگی و چین‌وچروک می‌کند.
  HA  فقط یک ماده معمولی نیست، بلکه یک عنصر اصلی برای مراقبت دائمی از پوست شما است.
فواید هیالورونیک اسید:

 1. ضد پیری
 2. مرطوب‌کننده
 3. التیام زخم
 4. ضد چروک
 5. افزایش‌دهنده خاصیت ارتجاعی پوست 
 6. درمان‌کننده اگزما
 7. رفع قرمزی صورت

چرا اسید هیالورونیک این‌همه خواص بی‌نظیر دارد؟ برای شروع‌کنندگان، HA می‌تواند تا 1000 برابر وزن خود در آب جذب شود! به‌عبارت‌دیگر، به‌عنوان یک مرطوب‌کننده عمل می‌کند و مولکول‌های آب را روی سطح پوست شما نگه می‌دارد تا آن را خوب و هیدراته نگه دارد.
هنگام صحبت در مورد پوست مرطوب، عمدتاً به پوستی اشاره می‌کنیم که آب زیادی دارد. شاید اصطلاح از دست دادن آب از طریق اپیدرمی یا به‌اختصار TEWL  را شنیده باشید؟ این اصطلاح علمی به ‌اندازه‌گیری میزان تبخیر آب از پوست اشاره دارد.
هنگامی‌که یک محصول از TEWL جلوگیری می‌کند، به این معنی است که با اطمینان از اینکه آب از سطح پوست شما خارج نمی‌شود، پوست شما را هیدراته نگه می‌دارد. اسید هیالورونیک دقیقاً این کار را با کاهش سرعت تبخیر آب انجام می‌دهد.
طبق نتایج تحقیقات، اسید هیالورونیک علاوه بر یک آب‌رسان بسیار مؤثر، برای بهبود زخم‌ها نیز بسیار مفید است!
آیا استفاده از اسید هیالورونیک عوارض جانبی دارد؟
اگر محصولات خود را فرموله می‌کنید یا محصولات HA را می‌خرید که میزان درصد آن را قید می‌کنند، توصیه می‌کنیم غلظت HA را زیر 2 درصد نگه‌دارید. چرا؟
یک مولکول HA با وزن کم 5  kDAتوانایی نفوذ به پوست را دارد، به این معنی که به‌طور بالقوه می‌تواند سایر مواد ناخواسته، مواد شیمیایی و باکتری‌ها را عمیق‌تر وارد پوست کند. اگر پوست شما آسیب‌دیده است، این خبری بد است. خوشبختانه، HA به‌خودی‌خود باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک نمی‌شود زیرا بدن ما نیز آن را می‌سازد.
خوشبختانه، متخصصین این حوزه از اطلاعات کاملی برخوردارند، بنابراین می‌توانیم به تخصص آن‌ها و نظر مردم در مورد برخی از محصولات خاص HA تکیه کنیم. اما اگر سرم های HA خود را فرموله می‌کنید، بدانید که همه اسید هیالورونیک یکسان نیستند.
این جام مقدس هیدراتاسیون ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ای داشته باشد. برخی از HA ها کمی بحث‌برانگیز هستند و افزایش سطح آن درواقع با بیماری‌های التهابی پوست مانند پسوریازیس مرتبط است.
مطالعه‌ای نشان داد که استفاده از HA در مقایسه با گلیسیرین خالص روند بهبود زخم را کند می‌کند. بله! این ممکن است به دلیل غلظت و وزن مولکولی اسید هیالورونیک باشد.


منشأ دانش اسید هیالورونیک چیست؟
فواید اسید هیالورونیک برای پوست به وزن مولکولی و غلظت آن مربوط می‌شود. در این مورد، اندازه مهم است! وزن مولکولی به جرم آن یا اندازه مولکول HA اشاره دارد. این با واحدی به نام واحد جرم اتمی یکپارچه - دالتون یا به‌اختصار kDa اندازه‌گیری می‌شود.
وزن مولکولی  HAبین 50 تا 1000 کیلو دالتون برای پوست مفیدترین است و طبق آخرین مطالعات انسانی حدود 130 کیلو دالتون بهترین تأثیر را دارد. مقدار بالاتر از این بی‌تأثیر بوده و مقدار پایین‌تر باعث التهاب می‌شود.
این عدد چگونه به‌دست‌آمده است؟ وقتی به مطالعات انجام‌شده نگاه می‌کنید الگویی را مشاهده می‌کنید، اما یکی از کامل‌ترین مطالعات، HA را با وزن‌های مولکولی متفاوت، ازجمله 50، 130، 300، 800 و 2000 کیلو دالتون بررسی کرده است.
پس از یک ماه، محققان دریافتند که درمان با 130 کیلو دالتون HA مؤثرترین بوده و قابلیت ارتجاعی پوست را تا 20 درصد افزایش می‌دهد. هر دو گروه 50 و 130 کیلو دالتون کاهش قابل‌توجهی در عمق چین‌وچروک و زبری پوست پس از 60 روز داشتند. همچنین نتایج نشان داد که تمام وزن‌های مولکولی دیگر خاصیت ارتجاعی و هیدراتاسیون پوست را به مقدار کمتر بهبود می‌بخشند. می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این تجزیه‌وتحلیل وزن مولکولی از تجزیه اصلی در اینجا بخوانید.
قطر مولکول اسید هیالورونیک
قطر اسید هیالورونیک نیز مهم است زیرا توانایی این ماده را برای نفوذ به پوست تعیین می‌کند. در مطالعه‌ای که اخیراً انجام شد کارایی اسید نانو هیالوروئید موضعی و مولکولی کم بررسی شد.  یافته‌ها نشان داد که مواد کوچک‌تر زیر 500 کیلو دالتون:

 • عمق چین‌وچروک را تغییر می‌دهد
 • رطوبت پوست را افزایش می‌دهد
 • خاصیت ارتجاعی اطراف چشم را افزایش می‌دهد
 • بهتر جذب پوست می‌شود

مولکول‌های بزرگ‌تر، با وزن مولکولی بیشتر از 500 کیلو دالتون، به‌سختی از سطح پوست عبور می‌کنند.
از چه محصولاتی باید استفاده کرد؟
برخی محصولات مراقبت از پوست با ترکیب مولکول‌های مختلف HA برای حداکثر اثربخشی، تمام حدس و گمان‌ها را برای شما از بین می‌برد. این مانند مهمانی مملو از منفعت‌های هیالورونیک اسید است.
مواد حاوی HA برای جستجو

 • اسید هیالورونیک هیدرولیز شده
 • هیالورونات استیله سدیم
 • هیالورونات سدیم
بالا