با توجه به محدودیت های فعلی برای ارتباط در واتساپ و اینستاگرام، استفاده از گارانتی محصولات کامان از طریق وب سایت نیز فراهم شده است.

روش های مراقبت از مو در برابر موخوره

پیدا کردن یک راه حل برای جلوگیری از موخوره یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که بسیاری از افراد خصوصا بانوان با آن مواجه هستند. ایجاد موخوره یک اتفاق مرسوم برای موهاست و می‌توان گفت تقریبا تمام افرادی که موهای بلند دارند با آن مواجه هستند. برای درمان موخوره و پیدا کردن بهترین راه مراقبت از موخوره نیاز است تا شما با علت‌ها و انواع موخوره آشنا شوید. اگر شما هم با این چالش مواجه هستید تا پایان این مقاله با کامان همراه باشید تا از تمام آنچه باید درباره موخوره و درمان موخوره بدانید آگاه شوید.

موخوره چیست؟

موخوره نام آشنایی برای همه ماست که کمتری کسی با آن مواجه نشده است، اما واقعا موخوره چیست؟ موخوره درحقیقت یک عارضه طبیعی برای موهاست که از بخش نوک موها آغاز شده و به سمت ریشه آن حرکت کرده و در نهایت مانع از رشد مو خواهد شد. یاد شدن موخوره موها را وز، خشن و چند شاخه خواهد کرد و شفافیت و لطافت آن را از بین می‌برد. چند شاخه شدن موها ناشی از کمبود آمینواسیدهایی مانند متیونین و سیستئین است. این کمبود باعث ترک خوردن سلول‌های فولیکول مو شده و درنهایت موهای شما را چند شاخه خواهد کرد.

مراقبت از مو در برابر موخوره

عوارض موخوره

شاید تصور کنید موخوره عوارضی ندارد و تنها چند شاخه شدن موها نتیجه آن است، اما این باوری اشتباه است. درصورتی که مراقبت‌های لازم برای درمان یا جلوگیری از موخوره انجام نشود، این عارضه می‌تواند مشکلات زیر را هم در پی داشته باشد:

 1. شکننده شدن موها
 2. از بین رفتن ساختار ساقه مو
 3. ضعیف شدن ریشه مو
 4. افزایش ریزش مو
 5. کدر شدن رنگ مو
 6. نامرتب شدن ظاهر مو

با فهمیدن آسیب‌هایی که موخوره می‌تواند به موهای شما وارد کند، متوجه خواهید شد که رها کردن آن یا کوتاهی در درمان موخوره کار اشتباهی است؛ بنابراین نیاز است تا از دلایل و روش‌های درمان آن اطلاع پیدا کنید.

علل ایجاد موخوره

اکنون که با ماهیت موخوره و عوارض آن آشنا شدیم باید به این مسئله برپردازیم که اصلا چرا موهای ما دچار موخوره می‌شود. برای جلوگیری از موخوره و البته درمان موخوره نیاز داریم تا از دلایل ایجاد آن آگاه شویم.

 1. استفاده از رنگ، دکلره و مواد شیمیایی: رنگ یا دکلره کردن مو که به عنوان یکی از محبوب‌ترین آرایش‌های مو محسوب می‌شود، می‌تواند ساقه موهای شما را خشک، ضعیف و شکننده کرده و باعث ایجاد موخوره شود.
 2. شستشوی روزانه موها: یکی از نکاتی که باید درراستای مراقبت از موخوره به آن توجه داشته باشید، شستشوی روزانه و نامناسب موهاست. استفاده روزانه از شوینده‌ها یا استفاده از آب داغ باعث افزایش خشکی و آسیب‌پذیری موها و در نتیجه ایجاد موخوره در آن می‌شود.
 3. خشک کردن اشتباه موها: خشک کردن موها با استفاده از سشوار با باد گرم، اتو مو، حوله زبر و خشن یکی از دلایلی است که می‌تواند احتمال ابتلا به موخوره را افزایش دهد.
 4. شانه کردن موها به روش‌های اشتباه: کارهای ساده و روزمره شما مانند شانه زدن خشن، باز کردن گره موها با فشار یا محکم کشیدن موها هنگام شانه زدن یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند باعث شکسته شدن موها و ایجاد موخوره شود. هنگام شانه زدن موها به این نکته توجه داشته باشید که موهای خیس آسیب‌پذیرتر از موهای خشک هستند و باید با آرامش بیشتری شانه زده شوند. در حالت کلی هنگام شانه کردن موها باید با آرامش و ملایمت رفتار کنید.
 5. نشستن موها پس از استخر: همه ما می‌دانیم که در آب استخر حجم زیادی کلر و مواد ضد عفونی‌کننده وجود دارد. برخورد مستقیم موها با آب استخر می‌تواند مشکلات زیادی مانند شکنندگی یا ضعیف شدن را برای شما در پی داشته باشد. برای پیشگیری از این مشکلات حتما پس از شنا موهای خود را آبکشی کنید.

با توجه به اطلاعات بالا به این نتیجه می‌رسیم همین کارها و اشتباهات ساده روزمره ما می‌تواند آسیب‌های بسیاری به موهای ما وارد کند. موخوره به تنهایی ممکن است مهم به نظر نرسد، اما می‌تواند زمینه لازم برای آسیب‌های بیشتری را فراهم کند.

انواع موخوره

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که انواع مختلفی از موخوره وجود دارد و هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. با اطلاع از این موارد می‌توانید انتخاب بهتری برای روش‌های جلوگیری از موخوره یا درمان موخوره داشته باشید. اصلی‌ترین انواع موخوره به صورت زیر قابل بیان است:

 1. موخوره جوان: تعداد این موخوره بسیار کم است و به راحتی قابل مشاهده نیست. وجود این موخوره در موهای بلند طبیعی بوده و قابل حذف نیست.
 2. موخوره معمولی: معمول‌ترین نوع موخوره است که در آن موها دو شاخه شده و مراحل ابتدایی شکاف سلولی رخ داده است.
 3. موخوره چروک: این موخوره مشابه سوختگی است و براثر استفاده بیش از حد از سشوار و اتو مو ایجاد می‌شود.
 4. موخوره سه شاخه: در این مدل نوک موها سه شاخه می‌شود و نشان‌دهنده این است که لایه بیرونی ساقه مو در حال تخریب است.
 5. موخوره پر: این نوع از موخوره برای زمانی است که فرد برای مدت زمان زیادی موهای خود را کوتاه یا نوک‌گیری نکند. معمولا افرادی که مدت زمان زیادی است موهای خود را کوتاه یا نوک‌گیری نکرده‌اند و نوک موهای آن‌ها چند شاخه شده است.
 6. موخوره درختی: مواقعی که نوک موهای شما دارای شکاف‌های زیاد و پشت هم دیده می‌شود، یعنی موخوره درختی اتفاق افتاده است. این مدل معمولا شکاف در نوک موها به تعداد زیاد و پشت هم دیده می‌شود. نور خورشید اصلی‌ترین دلیل ایجاد این نوع از موخوره است.
 7. موخوره دوبل: در این حالت هر شاخه مجددا به شاخه‌های دیگر تقسیم می‌شود. دلیل اصلی این نوه از موخوره کوتاهی در درمان موارد قبلی است.
 8. موخوره بلند: اگر قسمت بالایی موهای شما دوشاخه شده است، اما نوک آن علائمی از موخوره ندارد، نشان‌دهنده این است که درگیر موخوره بلند شده‌اید.
 9. موخوره عمیق: ظاهری شبیه به موخوره بلند دراد اما با شکاف ناشی از آن عمیق‌تر است.
 10. موخوره مخروطی: در این مدل از موخوره نوک ساقه مو شما نازک‌تر از سایر قسمت‌های ساقه مو است. دلیل اصلی این موخوره این است که لایه رویی ساقه مو از بین رفته، اما لایه زیرین سالم باقی مانده است.
 11. موخوره ضخیم: در بعضی از مواقع ساقه مو در قسمت‌هایی ضخیم‌تر و در قسمت‌هایی نازک‌تر است که اصطلاحا گفته می‌شود حالت پله‌ای پیدا کرده است.
 12. موخوره زاویه‌دار: در این نوع از ساقه موخوره بخش‌هایی از مو خم شده و زاویه‌دار می‌شود. درد ااین حالت هیچ شکست کامل یا شکافی وجود ندارد، اما نشان‌دهنده ضعیف شدن ساقه مو است. این مدل بیشتر براثر محکم بستن موها ایجاد می‌شود.
 13. موخوره گره سفید: از شدید‌ترین نمونه‌های موخوره است که علاوه‌بر شاخه شاخه شدن، ساقه موها پله‌ای و ناصاف شده و در بخشی از ساقه ضخیم و در بخشی دیگر نازک است. این مشکل معمولا به دلیل سوختن مو با مواد شیمیایی ایجاد می‌شود.
 14. موخوره جوانه: این نوع از موخوره که به دلیل براشینگ زیاد ایجاد می‌شود نوع پیشرفته موخوره‌های ساده است.
 15. موخوره پیچیده: در این حالت یک گره پیچیده و کور روی موها ایجاد می‌شود که تنها راه رهایی از آن کوتاهی است. این مشکل عموما به دلیل رفتار خشن با موها ایجاد می‌شود.
 16. موخوره ناقص: در موخوره ناقص مو از قسمت میانی دو شاخه شده است و این مشکل به نوک آن نرسیده است.

مراقبت از مو

اطلاع از انواع موخوره می‌تواند به شما کمک کند تا اشکالات خود در نگهداری مو را پیدا کرده و به دنبال راهکاری برای درمان آن باشید.

روش‌های جلوگیری از موخوره

راهکارهای ساده‌ای برای جلوگیری از موخوره وجود دارد که به شما کمک می‌کند تجربه خوبی درباره مراقبت از موخوره داشته باشید. با رعایت این نکات ساده روتین زندگی شما تغییر کرده و تجربه بهتری درباره پیشگیری و درمان موخوره خواهید داشت.

 1. در حمام از محصولات مناسب استفاده کنید: شامپو همانطور که می‌تواند آلودگی‌های مو را از بین ببرد باعث حذف شدن چربی‌های طبیعی مو هم می‌شود. برای رفع این مشکل تنها کافی است از نرم‌کننده‌ها و ماسک موهایی استفاده کنید که بتوانند با آبرسانی به موها از ایجاد موخوره جلوگیری کنند.
 2. موهای خود را با استفاده از حوله و به صورت خشن خشک نکنید: بسیاری از افراد برای خشک کردن موهای خود حوله را محکم روی موها عقب و جلو می‌کشند اما این کار باعث می‌شود تا موها به شدت آسیب ببینند. حتی اگر شما در بخش پایینی موهای خود موخوره داشته باشید این کار باعث حرکت بیشتر و بالاتر رفتن آن خواهد رفت. به همین دلیل برای خشک کردن موها تنها کافی است حوله را روی موها بگذارید و با آرام فشار دادن آن روی موها آب اضافی را بگیرید.
 3. موهای خود را به درستی سشوار بکشید: برای مراقبت از موخوره تنها کافی است که با استفاده از سشوار با دمای کم موهای خود را تا 80% خشک کنید. باقی ماندن رطوبت روی موها باعث کاهش موخوره می‌شود.
 4. کوتاه کردن موها: یکی از تضمینی‌ترین راهکارها برای درمان موخوره کوتاه کردن موها است. با این کار قسمت آسیب‌دیده موهای شما حذف شد. البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر مجدد در مراقبت از موخوره کوتاهی کنید، این مشکل دوباره ایجاد خواهد شد.
 5. استفاده از محصولات طبیعی: یکی از محبوب‌ترین راهکارها برای درمان موخوره یا جلوگیری از موخوره استفاده از ماسک‌ها و محصولات طبیعی مو است که مواد اولیه آن بسیار در دسترس هستند. این کار باعث تقویت موها شده و از ایجاد موخوره جلوگیری می‌کند.

موخوره

همانطور که خواندید روش‌های درمان موخوره بسیار ساده و کم‌هزینه است. با رعایت نکات ساده‌ای مانند موارد فوق شما می‌توانید موهایی سالم و شاداب را به خود هدیه دهید.

مراقبت از مو با محصولات کامان

برندهای زیادی وجود دارند که به شما برای داشتن موهایی سالم و شاداب کمک می‌کنند. کامان یکی از همین برندهاست که با محصولات غنی و متنوع خود به شما کمک می‌کند تا موهایی سالم داشته باشید. تنها کافی است محصولی مناسب با نوع و نیاز موهای خود را تعیین کرده و خریداری کنید.

سوالات متداول

 • آیا ماسک‌های خانگی هم برای درمان موخوره مفید هستند؟

بله، ماسک‌های خانگی زیادی وجود دارند که با ترکیبات خود به درمان موخوره و یا جلوگیری از آن کمک می‌کنند.

 • آیا کوتاهی مو تنها راه درمان موخوره است؟

خیر، کوتاهی مو یکی از بهترین راه‌ها است، زیرا با حذف قسمت آسیب‌دیده مو مانع از پیشرفت آن می‌شود، اما راهکارهای دیگری هم وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا موخوره خود را از بین ببرید.

 • آیا محصولی وجود دارد که بتواند باعث جلوگیری از موخوره شود؟

بله، محصولات زیادی مانند شامپو، ماسک مو، کرم مو و … وجود دارند که به دلیل ترکیبات غنی خود از ایجاد زمینه برای موخوره جلوگیری می‌کنند.

1
2
3
4
5
6
7
8